RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
MATA PELAJARAN : BAHASA MELAYU
TAHUN : 1 AZAM
BIL.MURID : 30 ORANG
TARIKH : 14 APRIL 2011
MASA : 9.00 - 9.30 PAGI
TEMA : HIDUP SELAMAT
TAJUK :
BERHATI-HATI DI JALAN RAYA
STANDARD KANDUNGAN :
1.2 Mendengar, mengecam,
dan menyebut bunyi bahasa iaitu abjad, suku kata, perkataan, frasa dan ayat
dengan betul.
STANDARD PEMBELAJARAN :
1.2.4 Mendengar, memahami, menyebut dan mengeja perkataan yang
mengandungi suku kata terbuka dan
tertutup dengan betul dan tepat.
OBJEKTIF
Pada akhir pengajaran dan
pembelajaran, murid akan dapat :
a) menyebut dengan jelas nama kenderaan darat yang terdapat dalam
video “Berhati-hati di
jalan raya”.
jalan raya”.
b) mengeja nama-nama kenderaan dengan betul dan tepat.
SISTEM BAHASA
Kosa kata : jejantas, laluan zebra
Tatabahasa
: kata nama
Kemahiran
bahasa :
kemahiran lisan dan kemahiran menulis
PENGISIAN
KURIKULUM
Ilmu
: Keselamatan jalan raya
Nilai : Menjaga keselamatan.
KEMAHIRAN BERNILAI
TAMBAH (KBT)
i) kecerdasan pelbagai
a) interpersonal
b) muzik
c) kemahiran berfikir
ii) Pembelajaran konstruktivisme
- Murid dapat membina pengetahuan baharu iaitu prosedur melintas jalan raya
dengan selamat dengan mengaitkan pengetahuan sedia ada mereka mengenai cara
melintas jalan raya.
BAHAN BANTU
MENGAJAR (BBM)
-
Komputer
-
LCD
-
Video pembelajaran
PENGETAHUAN SEDIA
ADA
-
Murid sudah mempelajari suku kata
terbuka dan tertutup.
-
Murid pernah melintas jalan raya.
LANGKAH PENGAJARAN
DAN PEMBELAJARAN
Isi pelajaran
|
Aktiviti pengajaran dan
pembelajaran
|
Catatan
|
- Nyanyian lagu
‘Sayang Semua”
(Lampiran 1)
|
Set induksi (5minit) :
-
Murid menyanyikan lagu ‘Saya Sayang Semua’ dengan kuat dan
bersemangat.
-
Murid diterangkan oleh guru tentang isi pelajaran pada hari ini.
|
BBM : video lagu,
LCD,komputer
KBT : kecerdasan
pelbagai (muzik)
|
-
Tayangan video “Berhati-hati di
jalan
raya”
-
Tayangan video “Prosedur
melintas
jalan
raya
dengan
selamat”.
Kata kunci
melintas jalan raya :
1.
Berhenti
2.
Lihat
3.
Dengar
4.
Fikir
5.
Berhati-hati
|
Langkah 1 (10 minit) :
-
Murid menonton tayangan “Berhati-hati di jalan raya”.
-
Murid berbincang dengan guru akan perkara penting yang terdapat
dalam video tersebut.
-
Murid juga dikehendaki menyatakan dan menyebut nama kenderaan darat yang terdapat di dalam video tersebut.
-
Murid menonton video “Prosedur melintas jalan raya dengan
selamat”.
-
Murid menyatakan kata kunci melintas jalan raya dengan betul
secara nyanyian.
|
BBM : video, LCD,
komputer.
KBT : kecerdasan
pelbagai (muzik)
KBT : interpersonal
Nilai : keselamatan
|
Mendengar,
menyebut dan
mengeja perkataan suku
kata terbuka dan tertutup :
- basikal
- kereta
- motosikal
- bas
- jejantas
- lori
- jentolak
|
Langkah 2 (10 minit) :
- Murid
diperkenalkan dengan suku kata terbuka dan suku tertutup.
- Murid mengeja
perkataan
mengikut suku kata yang
betul.
- Murid menulis
perkataan tersebut di dalam buku latihan.
|
BBM - slaid gambar
|
- Nyanyian lagu
‘Sayang Semua”
(Lampiran
1)
Membuat rumusan isi pelajaran
-
Memberi pujian
dan
motivasi
|
Penutup ( 5 minit ) :
-
Murid merumus isi
pelajaran pada hari ini.
-
Murid menyanyikan lagu ‘Saya Sayang Semua’ bersama-sama dengan
penuh semangat.
|
BBM : video lagu,
LCD,komputer
KBT : kecerdasan
pelbagai (muzik)
KBT : Kemahiran
berfikir
|
LAMPIRAN 1
LIRIK LAGU SAYA SAYANG SEMUA
Saya sayang ibu,
Saya sayang ayah,
Saya sayang guru,
Saya sayang semua.
Marilah ibu pimpin tangan saya,
Marilah ayah pimpin tangan saya,
Ingin melintas (3x), jalanlah raya,
Selamat tiba (3x), lepaslah bahaya.
Ibu bapa merasa bangga,
Menimba ilmu untuk berjaya,
Pimpinlah tangan jangan dilupa,
Agar selamat kita semua.
Credit to:
Liyana,
Natrah, Fizah & Dayah
No comments:
Post a Comment